Mélyedj el a labirintusok világában!

I. Labirintus Antológia

20 cikk, tanulmány, interjú a labirintusok világából

10 szakember gondolatai

50+16 színes kép

+

Magyarország Labirintusainak térképe

25 labirintus címe és QR kódja

Ezzel az antológiával egy olyan hiánypótló sorozatot indítunk útjára, amellyel a labirintusok összetett, széles spektrumot felölelő világába szeretnénk betekintést nyújtani. Sorozatunk első válogatásába az utóbbi 30 év Magyarországon megjelent cikkeit, tanulmányait gyűjtöttük egybe, de ezek mellett külföldi szakemberek írásaival nemzetközi kitekintést is adunk.

Miért érdemes megrendelned és elolvasnod ezt az Antológiát?

Mert átfogó képet kapsz a labirintusok fajtáiról

Mert 10 különböző hátterű és szemléletű szakember szemszögéből ismerkedhetsz a labirintusok világával

Mert az utóbbi 30 évben Magyarországon megjelent írásokat gyűjtöttük össze ebbe a kiadványba

Mert betekintést nyersz a labirintus misztériumába

Mert a nagyméretű térkép révén felderíthet az ország összes labirintusát

Az volt a célunk, hogy minél átfogóbb képet rajzoljunk: áttekintjük a labirintusok fajtáit és történetét, megmutatjuk a különbséget a labirintus és az útvesztő között. Személyes élményekkel, a labirintussal összefüggő gondolat-rendszerekkel, vagy a tánc és a labirintus különleges kapcsolatának bemutatásával gazdagítjuk tovább a képet. Az olvasó bevezetést kap a labirintusjárásba, mint önismereti-terápiás eszközbe, betekinthet a szakrális geometria és a chartres-i labirintus összefüggéseibe, és elmélyedhet a Minotaurusz legendájának spirituális értelmezésében. A könyv írásaiban tisztán megmutatkozik a labirintus szépsége, ereje, sokrétűsége. Antológiánk révén intenzív kapcsolatba kerülhetünk ezzel a különleges térrel, amely 5000 éve velünk van.

Az Antológia ára 4000 Ft

A térkép ára 1500 Ft

Összesen 5500 Ft

Tartalma:

A 200 oldalas könyv 20 írással

A magyarországi labirintusok térképe B2-es méretben

1000 Ft-os  kupon a Labirintus Konferenciára

A könyv a konferenciára jelenik meg.

Az alábbi űrlap kitöltésével megrendeled a könyvet. Az elküldést követően kapsz egy számlát. Az azon lévő számlaszámra utald el a fenti összeget. A könyv megjelenését követően egy héten belül küldjük  a megadott címre.

Tartalom:

  1. Szalay Csaba: Bevezetés – a cikkek rövid összefoglalója
  2. Jeff Saward: Útvesztők vagy labirintusok… Mi a különbség köztük és milyen típusaik vannak?
  3. Szabó Edit: Labirintus – élet és halál szent játéka (Kagylókürt 2017/68)
  4. Argejó Éva: A világ, mint labirintus (Holmi 2011/7)
  5. Borián Elréd: Végigjárni a labirintust (Vigilia 2004/9., 705-710 o)
  6. Szilágyi Klára: Labirintusjárás (Pannonhalmi Szemle 2009/2)
  7. Vásárhelyi Anzelm: Tanítványok a labirintusban
  8. Kerényi Károly: A labirünthosztól a szirtoszig. – Gondolatok a görög táncról (Pannonhalmi Szemle 2009/2)
  9. Kerényi Károly: A tánc (Pannonhalmi Szemle 2009/2)
  10. Rábainé Domszky Zsófia: A labirintus nem útvesztő -Egy labirintusjáró beavató performansz elé (Arnolfini Archívum)
  11. Kovács Nikolett: A változás útján a labirintusban – beszélgetés Rábainé Domszky Zsófia képzőművészet-terapeutával (hu)
  12. Ursula Baatz: „Több dolog lehetséges, ha sétálsz”- Egy rövid interjú Gernot Candolinivel
  13. Szalay Csaba: Interjú Gernot Candolinivel, osztrák labirintusokkal foglalkozó és labirintusokat építő szakemberrel – 2024 május
  14. Gernot Candolini :A chartres-i labirintus
  15. Komáromy Zoltán: A chartres-i labirintus (részlet a Szakrális Geometria című könyvből)
  16. A labirintus eredete és jelentése (Pentagram 1998/5)
  17. Labirintus vagy útvesztő? (Pentagram 1998/5)
  18. A knósszoszi labirintus (Pentagram 1998/5)
  19. A labirintus, melyben az igazságot kutató ember tévelyeg (Pentagram 1998/5)
  20. Az útvesztőből kivezető út a labirintus közepéhez visz (Pentagram 1998/5)

      Jeff Saward:    Útvesztők vagy labirintusok

      A labirintus fajták osztályozása és részletes történeti bemutatása 48 képpel illetve illusztrációval.

       „A szokatlan és nyilvánvalóan ősi labirintusváltozat, a horogkeresztes labirintusok látszólag semmilyen más formával nem rokoníthatóak, és egész Indiában, egészen Nepálig északon, valamint alkalmanként Délkelet-Ázsiában is megtalálhatók. Gyakran jelennek meg templomok díszítő elemeként, hindu, buddhista, szikh és muszlim templomokon, és graffitiként is megtalálhatók. Jelenleg kevéssé kutatottak, ezért könnyen elsiklanak felettük, de a különböző labirintusos történetekkel és legendákkal kapcsolatos használatuk Indiában legitim labirintusfajtaként jelöli őket.”

       

      Jeff lassan 50 éve szerelemes a labirintusokba, bejárta a világot és a leghatalmasabb labirintus fotó gyűjteménnyel rendelkezik, 1980 óta szerkeszti a Caerdroiát, az útvesztők és labirintusok folyóiratát. Számos labirintust és útvesztőt tervezett és épített az Egyesült Királyságban, Európában, Amerikában és Indiában élő ügyfelek számára, valamint a The Labyrinth Society( TLS  – A labirintus társaság) – és a Veriditas megbízásából a Worldwide Labyrinth Locator honlapot is kezeli.

      Szabó Edit: Labirintus – élet és halál szent játéka

      Összefoglaló tanulmány a labirintusok történetéről, mitikus hátteréről és szimbolikus jelentéseiről

      „A labirintus a belső szentély, az Élet kezdete. A labirintus a nagy anyaméh misztikus ábrázolása, az újjászületés színtere. Beavatóhely. A krétai-égei civilizáció felett, úgy tűnik, hogy a mélységek istenasszonya a Nagy Anya, a Magna Mater uralkodott. A labirintus ennek a feminin erőnek a máig ható esszenciája, ami ugyanúgy működik a világon mindenütt. A távoli Indonéziából származó mítosz szerint például a szigetlakók egy csigavonalban tekeredő táncot járnak el, hogy eljuthassanak az Alvilág Istennőjéhez. A kilenc körből álló tánc egy kaput jelképez, a rajta való áthaladás emberi létük fennmaradását biztosítja.”

       

      Edit a bhakti jóga gyakorlója, a Kagylókürt nevű metafizikai folyóirat állandó szerzője. Általános iskolás korában egy indiai rajzpályázat nyerteseként a Magyarországra látogató indiai köztársasági elnöktől egy különleges, a Táncoló Sivát ábrázoló ezüst berakásos réztálat kapott ajándékba. Később első munkahelye tanítóként Nigériába vitte. A labirintusok iránti szeretete Halász Pétertől, Lauren Artresstől – a Nemzetközi Labirintus Társaság egyik alapítója – és Tony Christie-től kapott tanítások, impulzusok mélyítették el.

      Argejó Éva: A világ, mint labirintus

      Paolo Santarcangeli „A labirintusok könyve” című munkájának kritikai elemzése

      „A könyv erőssége egy kicsit a gyengéje is. Sant­arcangeli a labirintus toposzát elsősorban vizuális megjelenési formáiban értelmezi. Köny­vének nagy érdeme, hogy az útvesztők megszámlálhatatlan változatát ismerteti meg olvasói­val sziklarajzok, kavicslabirintusok, épületalaprajzok, pénzérme-ábrázolatok, kőmozaikok, köny­villusztrációk, labirintuskertek, me­ző­raj­zok, gyerekjátékok és tudományos tesztek formájában. Még az is, aki csak a könyv átlapozására vállalkozik, rengeteg információt szívhat magába az ábrák és a képek nézegetésével.”

       Éva szociológus, irodalomterapeuta, kulturális újságíró és okleveles színdinamikai szakértő. Fiatalon a Magyar Televízió kulturális műsorának, a Múzsának volt szerkesztője később Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában dolgozott majd a Budapesti Tanítóképző Főiskola Társadalomtudományi Tanszékén családszociológiát és etikát tanított.

      Borián Elréd: Végigjárni a labirintust

      A labirintusjárás bibliai összefüggései személyes élményeken keresztül

      „Képzeletben ott ülök én is a chartres-i katedrális kövezetén, és merengek: mit is mond nekem a labirintus? Valahogy így tudnám összegezni: Ha vágyakozom, akkor elindulok. Es azért indulok el, mert a vágyakozás misztériuma ösztönöz. A középen, életem közepén megállok, hogy megküzdjek magammal és az Istennel. Győzök és legyőzettetem. Isten megemészt, hogy újjászülessek a felfoghatatlan, de megtapasztalható szeretet útjára a kereszt gyöngeségének erejében. „

      Elréd atya Pannonhalmán a bencés gimnázium diákotthon nevelője volt majd később tanár. Hétvégenként kisegítő lelkészként tevékenykedett, emellett  a bencés világi rendet, az oblátusokat vezette. Ezalatt egy német kisvárosban található bencés iskolával való kapcsolatokat is vezette. Itt találkozott a labirintus témával és Gernot Candolini könyveivel. Tíz éve Faludi Ferenc költészetével, kézirataival foglalkozik.

      Szilágyi Klára: Labirintusjárás

      Kalandok egy mítoszterápiás képzésről, labirintusjárásokról és tervezésekről.

      „Napokig küzdök magamban azzal, hogy szabad-e, lehet-e ennek a vállalkozásnak nekifutni? Nem fogok-e belebukni? Nem fog-e rosszul elsülni? Nem lesz-e erőltetett? Vagy túl üres? Egyik pillanatban idegesen, nem tudom megcsinálni, a másikban bizakodva, hátha mégis, szorgalmasan olvasom a labirintusok történetét, és rajzolgatom a labirintusokat, egyiket a másik után. Kezdem úgy érezni magam, mintha magával a labirintustervezéssel bementem volna egy labirintusba, amelyből nincs visszaút: csak a megépítés és végigjárás árán szabadulhatok.”

      Klára építész, belsőépítész, a Palatium Stúdió munkatársa. Szakterülete a történeti épületek tervezése, ő a pannonhalmi és  a bakonybéli labirintusok tervezője. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Doktori Iskolája keretében végzett kutatásának és mestermunkájának egyik eleme szintén a labirintus volt.

      Vásárhelyi Anzelm: Tanítványok a labirintusba

      A veszprémi Kálvin János Parki Református Egyházközség templomkertjében épült labirintus avatásán elhangzott beszéd.

      „Az élet labirintusában tájékozódó tanítványt a láthatatlan iníciátor vezeti, ő a negyedik elem. „Hogyan is mondja S.Weil? A szépség labirintus. Sokan elindulnak benne, de félúton elfáradnak. Egyesek azonban elég erősek, és eljutnak a labirintus közepébe. Ott Isten várja, felfalja és kiokádja őket. Akkor kijönnek a labirintusból, és megállva bejáratában, az arra menőket szelíden befelé tessékelik.” (Pilinszky János: A kiállításról)”

      Anzelm atya teológiát tanult és magyar történelem szakos diplomát szerzett. 10 évig tanított a pannonhalmi bencés gimnáziumban. Alapítója a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostornak, ennek lakója ma is. Bronzműves, szakrális kisplasztikákat készít.

      Kerényi Károly: 1. A labirünthosztól a szirtoszig

                                    2. A tánc

      2 értekezés a labirintusok és a tánc kapcsolatáról

      „Minden labirintus-kutatásnak a táncból kellene kiindulnia. A labirintus-táncokról és -játékokról szóló irodalmi és régészeti bizonyítékok időben és jellegüket tekintve is a legősibbek. Csak a labirintus figurája – mint kifelé vagy befelé tartó spirál (vagy meander) – megy vissza régebbre a mediterrán térségben. Ám a figura magában néma és időtlen: egy emberi őskifejezés, ami mindig megelevenedik, ahol csak megjelenik. Csak további kidolgozás során kezd el magáról szólni. Ilyen volt a maro-tánc és a vele összefüggő Hainuwele-mitologéma. Labirintus-tánc Görögországban először az Iliászban kerül említésre és bemutatásra (18. 590).”

      Kerényi (1897-1973) klasszika-filológus, vallástörténész, az ókortudomány és a vallástörténet nemzetközi hírű művelője. Számos hazai és külföldi tudományos, akadémiai testület (a Magyar Tudományos Akadémia, a Norvég Tudományos Akadémia, a firenzei Instituto di Studi Etruschi, a frankfurti Forschunginstitut für Kulturmorphologie) tagja, az uppsalai egyetem teológiai karának tiszteletbeli doktora.

      Rábainé Domszky Zsófia: A labirintus nem útvesztő

      Paolo Santarcangeli „A labirintusok könyve” című munkájának kritikai elemzése

      „A hopi indiánok, Amerika őslakosai a mai napig kétféle labirintust rajzolnak. Az egyik típus – mely a krétai labirintusokra hasonlít – szimbolizálja a Nap Apát, az életadót, a kanyargós utak pedig azt az utat, melyet be kell járnia az embernek élete során. A másik variáció neve Anya és Gyermek. Ez a labirintus a gyermek születését jelképezi a középpontból kiinduló egyetlen kanyargós úttal, mely végül a külvilágba vezet. Ez a labirintus jeleníti meg magát a Földanyát, és a Felemelkedést ebbe a világba.

      Zsófi képzőművészet-terapeuta, pszichológus, óvónő, dúla, három gyermek édesanyja. A PTE ÁOK MK Művészetterapeuta képzésén a szakdolgozatát a labirintusokról írta.

      Gernot Candolini: Gondolatok a labirintusok kapcsán

      Interjú Gernot Candolinive – Szalay Csaba

      „Az útvesztő által feltett kérdés: tévesen haladok vagy jól? A labirintus ezzel szemben mást kérdez: Haladok-e vagy sem? És ez a kérdés foglalkoztatja az embereket manapság, mert úgy tűnik, hogy a világ olyan egyértelműen fel van osztva rosszra és helyesre, és mindig az az érzése, hogy ez a kérdés valójában nem vezet sehova. Végső soron az egyetlen dolog, ami tovább visz bennünket, az az, hogy tovább haladunk, tanulunk, követjük azt az utat, amelyet az élet tár eléd.”
      „Néha azon tűnődöm, vajon a labirintus nem csinál-e valamit két perc alatt, ami sok más megközelítéssel két hónapig tart: megérkezés önmagadhoz, megnyugvás, mély, belső elgondolkodás. Úgy gondolom, hogy ez a fő oka annak, hogy a labirintust gyakran használják egyszerű segédeszközként különböző terápiás szolgáltatásoknál.”

      Gernot Candolini 1959-ben született, Innsbruckban él, az Innsbrucki Montessori Iskola vezetője, labirintusépítő és több labirintusokkal és más témákkal foglalkozó könyv szerzője, számos labirintus tervezője Ausztriában, Németországban, Olaszországban, Svájcban, Franciaországban és Izraelben. Többek között a bécsi Schönbrunn kert labirintusát is ő tervezte.

      Komáromy Zoltán: A chartres-i labirintus

      Egy fejezet a Szakrális Geometria című könyvből

      „Agyhoz hasonló formavilágával a labirintus a tekervényes gondolkodást is mintázza, amely az egyszerű összefüggések mögött bonyolult logikai rendszert képes meglátni. Más szinten viszont a labirintus belső zarándoklatra hív minket, hogy megtaláljuk a középpontunkat. Ha így közelítjük meg a chartres-i labirintust, akkor a közepén lévő hatosztatú, szívközpontot jelképező mintázat utalás arra, hogy a fejben zajló hideg-rideg gondolkodási folyamatot át kell hatnunk a szív melegségével, a szív szereteterőivel.”

      Zoltán grafikusként dolgozik a Napfényes Élet Alapítványnál, mellette szabadidejében organikus csobogókat tervez és készít. 2010 óta tart szakrális geometria tanfolyamokat. 2022-ben jelent meg a Szakrális Geometria című könyve

      Miért vagyok hiteles ebben a témában?

      A labirintus, mint forma és különleges energetikai tér, egy univerzális önismereti és spirituális eszköz. Ősi, de egyben kifejezetten kor- és időszerű. 

      Az önmagunkhoz és belső forrásunkhoz kapcsolódást segítő módszer az általam kidolgozott labirintus coaching, illetve a labirintusjárás vezetés.

      2011-ben találkoztam a labirintusokkal Halász Péter révén. Ekkor végeztem a coach képzésemet és elkezdtem alkalmazni a coaching folyamatok során a labirintust.

      Azóta számtalan egyéni (300+), csoportos (100+) és team  folyamatot kísértem, vezettem, teljesen önálló folyamatokként vagy hosszabb folyamat részeként.

      Elvonulásokon, szervezetfejlesztési folyamatoknál, fesztiválokon, spirituális rendezvényeken építettem alkalmi labirintusokat, és a Magyarországon jelenleg általam ismert 10 állandó labirintus közül kettő építését terveztem és irányítottam.

      Több interjú készült velem e témában (BioTrend 2012/5; Ezoporta, Lélek Tv) és sok helyen tartottam előadásokat a labirintusokról (Gyöngyös, Budapest ->Lurdyház, Szombathely, Veszprém, Keszthely, Everness Fesztivál, stb)

      A labirintusokkal kapcsolatos lényeges ismereteket a „Labirintus: a szabadság útja” című E-bookban foglaltam össze.

      2023 őszén pedig elindítottam a labirintuscoaching kurzusomat és 8 kurzus sorozat keretében több, mint 50 lelkes résztvevővel sikerült megismertetnem a labirintusok lényegét.

      Szalay Csaba

      labirintus és intimitás coach